Kartki z życzeniami
Grudzień to wyjątkowy, magiczny czas. Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dekorujemy dom, przygotowujemy potrawy i obdarowujemy bliskich prezentami. Wyrażamy w ten sposób miłość, wdzięczność i pamięć.
Dawniej równie ważnym zwyczajem było wysyłanie kartek świątecznych. Kolorowe, pięknie wypisane i dostarczone przez listonosza tradycyjne pocztówki z życzeniami do rodziny i przyjaciół to piękny gest. Kiedyś wszyscy wysyłali kartki świąteczne. Obecnie jest jeszcze dużo ludzi, którzy z wielką przyjemnością pielęgnują tradycję i wysyłają okolicznościowe pocztówki. Nie wyobrażają sobie nie kupić przed świętami pięknych kartek, po to, żeby wysłać odręcznie napisane ciepłe życzenia swoim bliskim, znajomym. Zwłaszcza jeśli dzieli nas duża odległość i nie możemy spotkać się i zasiąść wspólnie przy stole.
Świąteczne kartki. Jakie były ich początki?
Wysyłanie kartek świątecznych ma długą tradycję. Wersji, kto jest inicjatorem, jest kilka. Jedna z nich mówi, że dawno temu, bo w 1843 roku Sir Henry Cole, wpadł na wspaniały pomysł. Zamiast wysyłać swoim przyjaciołom i znajomym ręcznie pisane życzenia świąteczne zamówił u zaprzyjaźnionego malarza okolicznościowy obrazek. Znalazła się na nim rodzina siedząca przy świątecznym stole i popijająca wino. Po bokach ilustrator umieścił rysunek przedstawiający pomoc ubogim. Pośrodku został umieszczony napis „A Merry Christmas and a Happy New Year to You” do dziś będący najpopularniejszą formą życzeń świątecznych. Następnie, ten przedstawiający wznoszącą toasty rodzinę rysunek powielił w ilości kilku tysięcy sztuk.
Idea bożonarodzeniowych kartek, choć bardzo ciekawa nie rozpowszechniała się zbyt szybko. Jednakże z czasem kartki okolicznościowe zyskały rzeszę zwolenników. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX wieku. Ostateczną nazwę „pocztówka” zyskały w 1900 roku dzięki Henrykowi Sienkiewiczowi.
Kartki świąteczne dla bliskich i znajomych.
Tradycyjne, papierowe kartki na Boże Narodzenie nie tracą na popularności. Wciąż są wysyłane przez wielu z nas. Wysyłamy do znajomych, rodziny, bliskich, ale także do współpracowników i firm. Wyrażamy tym szacunek i pamięć oraz celebrujemy zwyczaj świąt Bożego Narodzenia. Głównym motywem jest grafika lub ilustracja tematycznie nawiązująca do świąt, ich symboli i tradycji. Wiele z nich zawiera już gotową treść, ale możemy wybrać taką, w której sami napiszemy życzenia krótsze lub dłuższe. Klasycznie „Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku” lub dłuższe i bardziej osobiste. Postarajmy się, żeby była ona wypełniona estetycznie i czytelnie.
Dzisiaj życzenia świąteczne w większości przesyłamy za pomocą poczty elektronicznej. Korzystamy z mediów społecznościowych. Wysyłamy SMS-y i MMS-y z życzeniami. Takie rozwiązanie jest szybkie i wygodne.
Możemy też wykonać kartę świąteczną własnoręcznie. Własnoręcznie wykonane są najpiękniejsze. Warto zaangażować w ich tworzenie nie tylko dzieci. Jest to fajna forma integracji wszystkich członków rodziny. To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość. To naprawdę łatwy i fajny sposób na umilenie przedświątecznego czasu.
Kartki pozostawiają po sobie trwały ślad. Przywołują wspomnienia i pamięć, za każdym razem, gdy na nie spoglądamy. Miło będzie na nie spojrzeć za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Może warto zamienić tę elektroniczną na tę tradycyjną. Spraw ogromną radość bliskiej Ci osobie.