Darmowa dostawa od 300,00 zł
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kartki z życzeniami

2021-12-20
Kartki z życzeniami

Grudzień to wyjątkowy, magiczny czas. Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. Dekorujemy dom, przygotowujemy potrawy i obdarowujemy bliskich prezentami. Wyrażamy w ten sposób miłość, wdzięczność i pamięć.

Dawniej równie ważnym zwyczajem było wysyłanie kartek świątecznych. Kolorowe, pięknie wypisane i dostarczone przez listonosza tradycyjne pocztówki z życzeniami do rodziny i przyjaciół to piękny gest. Kiedyś wszyscy wysyłali kartki świąteczne. Obecnie jest jeszcze dużo ludzi, którzy z wielką przyjemnością pielęgnują tradycję i wysyłają okolicznościowe pocztówki. Nie wyobrażają sobie nie kupić przed świętami pięknych kartek, po to, żeby wysłać odręcznie napisane ciepłe życzenia swoim bliskim, znajomym. Zwłaszcza jeśli dzieli nas duża odległość i nie możemy spotkać się i zasiąść wspólnie przy stole.

Kartka Wesołych Świąt

 

Świąteczne kartki. Jakie były ich początki?

Wysyłanie kartek świątecznych ma długą tradycję. Wersji, kto jest inicjatorem, jest kilka. Jedna z nich mówi, że dawno temu, bo w 1843 roku Sir Henry Cole, wpadł na wspaniały pomysł. Zamiast wysyłać swoim przyjaciołom i znajomym ręcznie pisane życzenia świąteczne zamówił u zaprzyjaźnionego malarza okolicznościowy obrazek. Znalazła się na nim rodzina siedząca przy świątecznym stole i popijająca wino. Po bokach ilustrator umieścił rysunek przedstawiający pomoc ubogim. Pośrodku został umieszczony napis „A Merry Christmas and a Happy New Year to You” do dziś będący najpopularniejszą formą życzeń świątecznych. Następnie, ten przedstawiający wznoszącą toasty rodzinę rysunek powielił w ilości kilku tysięcy sztuk.

Idea bożonarodzeniowych kartek, choć bardzo ciekawa nie rozpowszechniała się zbyt szybko. Jednakże z czasem kartki okolicznościowe zyskały rzeszę zwolenników. W Polsce kartki świąteczne pojawiły się pod koniec XIX wieku. Ostateczną nazwę „pocztówka” zyskały w 1900 roku dzięki Henrykowi Sienkiewiczowi.

Kartka Świąteczna

Kartki świąteczne dla bliskich i znajomych.

Tradycyjne, papierowe kartki na Boże Narodzenie nie tracą na popularności. Wciąż są wysyłane przez wielu z nas. Wysyłamy do znajomych, rodziny, bliskich, ale także do współpracowników i firm. Wyrażamy tym szacunek i pamięć oraz celebrujemy zwyczaj świąt Bożego Narodzenia. Głównym motywem jest grafika lub ilustracja tematycznie nawiązująca do świąt, ich symboli i tradycji. Wiele z nich zawiera już gotową treść, ale możemy wybrać taką, w której sami napiszemy życzenia krótsze lub dłuższe. Klasycznie „Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku” lub dłuższe i bardziej osobiste. Postarajmy się, żeby była ona wypełniona estetycznie i czytelnie.

Dzisiaj życzenia świąteczne w większości przesyłamy za pomocą poczty elektronicznej. Korzystamy z mediów społecznościowych. Wysyłamy SMS-y i MMS-y z życzeniami. Takie rozwiązanie jest szybkie i wygodne.

Możemy też wykonać kartę świąteczną własnoręcznie. Własnoręcznie wykonane są najpiękniejsze. Warto zaangażować w ich tworzenie nie tylko dzieci. Jest to fajna forma integracji wszystkich członków rodziny. To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość. To naprawdę łatwy i fajny sposób na umilenie przedświątecznego czasu.

Kartki pozostawiają po sobie trwały ślad. Przywołują wspomnienia i pamięć, za każdym razem, gdy na nie spoglądamy. Miło będzie na nie spojrzeć za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Może warto zamienić tę elektroniczną na tę tradycyjną. Spraw ogromną radość bliskiej Ci osobie.

 

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel